Pradėta minėti Marijampolės istorinė sukaktis – Magdeburgo teisės suteikimo 225- metis


 Powered by Max Banner Ads 

Marijampolei 2017-ieji – Magdeburgo teisės suteikimo 225 metų jubiliejaus paminėjimo metai. 1792 m. vasario 23 d. Lenkijos karalius Lietuvos didysis kunigaikštis Stanislovas Augustas Poniatovskis Marijampolei suteikė Magdeburgo savivaldos teisių privilegiją.

Marijampolės kraštotyros muziejus šiai sukakčiai paminėti surengė konferenciją „ Sūduvos Dzūkijos krašto istoriniai tyrinėjimai J. Reitelaičio darbuose“, kurioje buvo prisimintas kraštietis kunigas, istorikas, kraštotyrininkas, publicistas, architektas, statytojas, bendruomenininkas ir dar kitokių gabumų turėjęs Jonas Reitelaitis. Pasak konferencijos iniciatoriaus muziejininko Romo Linionio, minit mūsų miesto sukaktį, turime prisiminti, kad J. Reitelaitis buvo vienas pirmųjų, suradusių istoriniuose šaltiniuose Sūduvos, Jotvingijos vardą, surinkęs daug svarbios mūsų kraštui istorinės ir kraštotyrinės medžiagos, kuri dar nėra tyrinėtojų deramai išanalizuota.

Prisiminimais apie J. Reitelaičio gyvenimą, šiam renginiui specialiai filmuotoje medžiagoje, dalinosi Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Įdomius J. Reitelaičio biografijos puslapius, jo darbinę, kraštotyrinę kūrybinę, bendruomeninę ir žolininko veiklą bei kitus gebėjimus prisiminė šio projekto iniciatorius, kraštotyrininkas ir publicistas Arūnas Kapsevičius, Krištonių kaimo bendruomenės pirmininkė Lena Švetkauskienė, Leipalingio vidurinės mokyklos A. Volungevičiaus kraštotyros muziejaus vadovė Laima Žukauskienė. Apie J. Reitelaičio sukauptą istorinę ir kitą medžiagą kalbėjo Marijampolės muziejaus vyresnysis muziejininkas Laurynas Bernotas ir Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filialo vadovas Rimvydas Urbonavičius. Renginyje skambėjo ir J. Reitelaičio kūrybą, kurią susirinkusiems skaitė Teatro draugijos „Gabija“ pirmininkė Alma Vosylienė. Kraštotyros muziejaus direktorius Antanas Pileckas dėkojo šios konferencijos ir parodos rengėjams bei pasidžiaugė, kad gausiai susirinkusiems marijampoliečiams ir svečiams iš Dzūkijos, kurioje didžiausią gyvenimo tarpsnį gyveno kunigas Jonas Reitelaitis, tai buvo žmogaus, kurio dėka galime pažinti dar nežinomas ar neatskleistas istorines mūsų miesto šaknis, nuoširdus prisiminimas.

Muziejaus „Saulėračio“ galerijoje taip pat atidaryta paroda „J. Reitelaitis: šaknimis į žemę, viltimis į dangų“, kurioje pristatomi su kunigo gyvenimu ir jo veikla susiję daiktai, dokumentai, nuotraukos. Paroda „Saulėračio“ galerijoje (Vytauto g. 31) veiks iki balandžio 15 d.

Magdeburgo teisės suteikimo 225 metų jubiliejui šiais metais bus skirti ir kiti renginiai bei didžioji miesto šventę „Miesto dienos“, kuri tradiciškai bus surengta paskutinį gegužės savaitgalį.

Laukiame naujų sumanymų, idėjų renginiams, skirtų šiai istorinei datai paminėti, ir kviečiame pajausti istorijos dvasią, didžiuotis savo miestu ir kartu prisiminti bei prasmingai švęsti gražią savo miesto istorinę sukaktį.

Marijampolės savivaldybės administracijos Viešųjų ryšių tarnybos informacija

Leave a Comment